Czy wiesz czym jest kredyt hipoteczny denominowany do CHF?

Drugim rodzajem kredytów frankowych, poza opisanymi kredytami indeksowanymi, były umowy określone jako kredyty hipoteczne denominowane do kursu franka szwajcarskiego. Pomimo, że różniły je nazwa, nieuczciwy mechanizm przeliczenia (waloryzacji) waluty stosowany w tych umowach był bardzo zbliżony. Poniżej opiszę specyfikę tego produktu, jak też zarysuję podstawowe różnice pomiędzy kredytami indeksowanymi, a denominowanymi.

Czy wiesz czym jest kredyt hipoteczny indeksowany do CHF?

We wczorajszym artykule wspomniałem, że kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego, zawarte przez tysiące Polaków, w rzeczywistości nie były udzielane we frankach szwajcarskich. Jednym z rodzajów takich kredytów jest umowa funkcjonująca pod nazwą kredyt hipoteczny indeksowany (waloryzowany) do franka szwajcarskiego. Poniżej postaram opisać specyfikę tego produktu.

Czy wiesz, że kredyty frankowe nie były udzielane we frankach?

Istnieje dość powszechne przekonanie, że problem „kredytów frankowych” powstał głównie na skutek braku racjonalnych decyzji kredytobiorców. Ów brak racjonalności klientów banku rzekomo polegać miał na wyborze tańszego, jednak bardziej ryzykownego kredytu walutowego, zamiast kredytu złotówkowego. W myśl tego poglądu kredytobiorca sam jest sobie winien, powinien bowiem liczyć się z ryzykiem wzrostu kursu, niezależnie od tego jak duży by ten wzrost był. Rzecz jednak w tym, że tak naprawdę „kredyty frankowe” nie były udzielane w frankach. Poniżej postaram się wyjaśnić ten paradoks.

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

Czy wiesz czego możesz żądać w ramach reklamacji?

Każdy zapewne słyszał o instytucji reklamacji, nie każdy jednak wie, w jaki sposób się nią posługiwać. W świadomości społeczeństwa utrwaliły się informacje o możliwości rezygnacji z umowy w trakcie 14 dni, czy też możliwość złożenia produktu na gwarancje. Często brak nam jednak podstawowych informacji – jakie uprawnienia mamy wobec sprzedawcy wadliwego produktu?

Czy wiesz jak wstrzymać karę administracyjną?

Odpowiedz na pytanie „jak wstrzymać karę administracyjną” jest wyjątkowo ważna w obecnym, covidowym otoczeniu prawnym, związanym z nakładaniem drakońskich kar przez Sanepid.  Należy pamiętać, że samo zaskarżenie decyzji Sanepidu nie powoduje automatycznie wstrzymania wykonania kary.

Czyje są dziś ulice? Prawo do zgromadzeń w odwrocie

Prawo do wyrażania opinii i wolność manifestowania poglądów to podstawowe filary demokracji bez których nie wyobrażamy sobie dziś życia społeczno-politycznego. Jednak każde prawo niesie ze sobą pewne obowiązki – a przynajmniej powinno.

COVID-19 – Dlaczego mam (nie)nosić maseczki?

Obecnym tematem numer jeden wielu dyskusji jest zagrożenie koronawirusem. Wśród wątków najczęściej przy tym poruszanych znajduje się temat mandatów nakładanych za brak zasłaniania ust i nosa. Rozważmy jednak, czy respektujemy (lub nie) nałożone obowiązki, dlatego że boimy się wirusa, czy dlatego, że boimy się kar za brak przestrzegania nałożonych prawnie nakazów i zakazów?

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

CZĘŚĆ 5: Co grozi za piractwo komputerowe?

W poprzednim artykule wspomniałem o tym, że pobieranie utworów z Internetu bez zgody twórcy,  nie jest legalne. Czy jednak za piractwo komputerowe – rozumiane jako zachowania polegające na wszelakim dysponowaniu utworem, wbrew prawu autorskiemu, możemy zostać ukarani? O tym i o możliwych tego konsekwencjach w poniższym artykule.

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

CZĘŚĆ 4: Czy mogę pobierać filmy i muzykę z Internetu?

W ostatnich latach popularne stało się przekonanie, że pobieranie oraz kopiowanie plików jest legalne – nielegalne jest tylko ich udostępnianie. Rzecz w tym, że to nie do końca prawda.

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

CZĘŚĆ 3: Kiedy mogę korzystać z utworu bez zgody autora?

Wspomniałem już, że utwór jest własnością twórcy.  Jak właściciel niemal każdej rzeczy twórca ma wyłączne prawo do dysponowania swoim utworem. Oznacza to, że inni nie mogą korzystać z jego dzieła, o ile autor się na to nie zgodzi. Trudno sobie jednak wyobrazić, aby w każdym wypadku twórca wyrażał zgodę każdemu użytkownikowi na korzystanie z jego piosenek czy filmów ? Jak zatem korzystać z utworów bez zgody twórcy (autora)?

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu