foto2 p

Czy wiesz czego możesz żądać w ramach reklamacji?

Każdy zapewne słyszał o instytucji reklamacji, nie każdy jednak wie, w jaki sposób się nią posługiwać. W świadomości społeczeństwa utrwaliły się informacje o możliwości rezygnacji z umowy w trakcie 14 dni, czy też możliwość złożenia produktu na gwarancje. Często brak nam jednak podstawowych informacji – jakie uprawnienia mamy wobec sprzedawcy wadliwego produktu?

Czy wiesz jak wstrzymać karę administracyjną?

Odpowiedz na pytanie „jak wstrzymać karę administracyjną” jest wyjątkowo ważna w obecnym, covidowym otoczeniu prawnym, związanym z nakładaniem drakońskich kar przez Sanepid.  Należy pamiętać, że samo zaskarżenie decyzji Sanepidu nie powoduje automatycznie wstrzymania wykonania kary.

Czyje są dziś ulice? Prawo do zgromadzeń w odwrocie

Prawo do wyrażania opinii i wolność manifestowania poglądów to podstawowe filary demokracji bez których nie wyobrażamy sobie dziś życia społeczno-politycznego. Jednak każde prawo niesie ze sobą pewne obowiązki – a przynajmniej powinno.

COVID-19 – Dlaczego mam (nie)nosić maseczki?

Obecnym tematem numer jeden wielu dyskusji jest zagrożenie koronawirusem. Wśród wątków najczęściej przy tym poruszanych znajduje się temat mandatów nakładanych za brak zasłaniania ust i nosa. Rozważmy jednak, czy respektujemy (lub nie) nałożone obowiązki, dlatego że boimy się wirusa, czy dlatego, że boimy się kar za brak przestrzegania nałożonych prawnie nakazów i zakazów?

wpis 1 covid 1024x512

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

CZĘŚĆ 5: Co grozi za piractwo komputerowe?

W poprzednim artykule wspomniałem o tym, że pobieranie utworów z Internetu bez zgody twórcy,  nie jest legalne. Czy jednak za piractwo komputerowe – rozumiane jako zachowania polegające na wszelakim dysponowaniu utworem, wbrew prawu autorskiemu, możemy zostać ukarani? O tym i o możliwych tego konsekwencjach w poniższym artykule.

co grozi za piractwo komputerowe 1024x456

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

CZĘŚĆ 4: Czy mogę pobierać filmy i muzykę z Internetu?

W ostatnich latach popularne stało się przekonanie, że pobieranie oraz kopiowanie plików jest legalne – nielegalne jest tylko ich udostępnianie. Rzecz w tym, że to nie do końca prawda.

czy moge legalnie pobierac 1024x456

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

CZĘŚĆ 3: Kiedy mogę korzystać z utworu bez zgody autora?

Wspomniałem już, że utwór jest własnością twórcy.  Jak właściciel niemal każdej rzeczy twórca ma wyłączne prawo do dysponowania swoim utworem. Oznacza to, że inni nie mogą korzystać z jego dzieła, o ile autor się na to nie zgodzi. Trudno sobie jednak wyobrazić, aby w każdym wypadku twórca wyrażał zgodę każdemu użytkownikowi na korzystanie z jego piosenek czy filmów ? Jak zatem korzystać z utworów bez zgody twórcy (autora)?

grafika prawa autorskie 2 1024x456

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

CZĘŚĆ 2: Jakie istnieją rodzaje praw autorskich?

Prawa autorskie twórcy do utworu można podzielić na dwie sfery. Pierwszą z nich jest sfera osobista, natomiast drugą jest sfera majątkowa. Dlatego też wyróżnia się prawa autorskie osobiste oraz prawa autorskie majątkowe.

grafika prawa autorskie 1024x456

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

CZĘŚĆ 1: Czym są prawa autorskie, utwór oraz kim jest twórca?

Zdecydowałem się rozpocząć moją relację na blogu od dziedziny, która spowodowała, że zajmuje się prawem. Studiowałem, a ostatecznie skończyłem ten kierunek głównie dlatego, że odkąd byłem nastolatkiem interesowało mnie czy mogę legalnie korzystać z gier w które gram, czy z muzyki, którą słucham.  Moja praca magisterska dotyczyła umowy ACTA oraz jej wpływu na prawo oraz społeczeństwo. Można więc powiedzieć, że chcąc nie chcąc od zawsze interesowałem się prawem autorskim.

wpis1 1024x456

Odsłuchaj podcast

Czytaj całość artykułu

“Z BIURKA PRAWNIKA”

W pracy adwokata można natrafić na szereg ciekawych zagadnień. Wiele osób zwraca się do mnie o interpretację, wyjaśnienie lub rozwiązanie problemu. W ten sposób na moje metaforyczne „biurko prawnika” trafiają różnorodne sytuacje, które następnie są analizowane i przekładane na język przepisów.

Niniejszy blog jest pomysłem na przeniesienie prawnej interpretacji opisanych problemów na formę powszechnie dostępnych informacji. Chciałbym tutaj opisywać zagadnienia, z którymi się spotykam w praktyce, a które znajdują zastosowanie w życiowych sytuacjach.