Odpowiedzialność cywilna i karna za piractwo

11.02.2019 | 3:44:49 | Filip Tohl

Granice prawa autorskiego zostały ściśle określone przez przepisy. Pod pewnymi warunkami możemy korzystać z utworów bez zgody twórców. Co jednak jeśli granice te zostaną przekroczone. Jakie potencjalne konsekwencje grożą osobie, która narusza prawa autorskie do utworu?

Czytaj całość artykułu

Co z tym cytatem?

07.02.2019 | 10:36:32 | Filip Tohl

Prawo do cytowania kojarzy nam się z przywoływaniem wypowiedzi celebrytów, publikacji naukowych, czy też dialogów z filmów lub książek.  W Internecie niemal bezwiednie umieszcza się fragmenty utworów literackich, muzycznych czy filmowych w różnego rodzaju mediach społecznościowych, czy blogach. Co ciekawe zabiegi takie wykorzystywane są często też przez przedsiębiorstwa w ramach własnych strategii promocyjnych. Panuje przy tym przekonanie, że cytat niezależnie od celu i formy wymaga wyłącznie oznaczenia źródła i danych autora. Czy takie podejście jest trafne, a przede wszystkim czy jest legalne?

Czytaj całość artykułu

Czy korzystając z internetowego streamingu zostałem piratem?

15.12.2018 | 8:02:26 | Filip Tohl

O ile pozyskiwanie nielegalnych treści umieszczonych na Internecie w dużej części wypadków stanowić będzie naruszenie prawa autorskiego, o tyle podobna odpowiedź co do zwykłego korzystania z tych treści pozostaje mniej oczywista. Wprawdzie poprzez oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki na stronach internetowych nieświadomie dokonujemy kopii utworu w postaci plików tymczasowych, praktyka ta jest traktowana przez prawo odrębnie, aniżeli czynne pobranie pliku wymagające naszego zaangażowania, zgody i świadomości.

Czytaj całość artykułu

Czy ściąganie utworów z Internetu jest nielegalne?

16.11.2018 | 3:57:09 | Filip Tohl

Piractwo komputerowe stanowi zmorę współczesnych twórców oraz producentów treści autorskich. Co jakiś czas media podają informacje o „nalotach” w ramach których organy ścigania zabezpieczają kilkaset gigabajtów nielegalnych danych, co nie zmienia jednak w żadnym zakresie skali zjawiska. Powyższe nasuwa wniosek, iż pozyskiwanie treści z Internetu, poza oficjalnym obrotem stanowi nielegalną praktykę i grozi surowymi sankcjami. Czy jest to jednak w każdym wypadku nielegalne i ścigane przez Policję?

Czytaj całość artykułu

„Z BIURKA PRAWNIKA”

03.11.2018 | 2:44:19 | Filip Tohl

W ramach pracy adwokata można natrafić na szereg ciekawych zagadnień prawnych. Wiele osób zwraca się do mnie o interpretację, wyjaśnienie lub rozwiązanie problemu. W ten sposób na moje metaforyczne "biurko prawnika" trafiają różnorodne sytuacje, które następnie są analizowane i przekładane na język przepisów.

Niniejszy blog jest pomysłem na przeniesienie prawnej interpretacji opisanych problemów na formę powszechnie dostępnych informacji. Chciałbym tutaj opisywać zagadnienia, z którymi się spotykam w praktyce, a które znajdują zastosowanie w życiowych sytuacjach.

Czytaj całość artykułu